Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przez pięć dni Łazarz będzie świętował - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przez pięć dni Łazarz będzie świętował
22-05-2012 04:56   Janusz Ludwiczak
Barwny korowód ulicą Głogowską, festyn w Parku Wilsona, biegi w Parku Kasprowicza, wycieczki do schronu i szlakiem secesji, Projekt Łazarz. Real time - story telling autorstwa studentów Uniwersytetu Artystycznego, a także liczne koncerty, wydarzenia artystyczne i sportowe, a także wybory "Człowieka Roku 2012" - to wszystko w ramach 23. Dni Łazarza, które rozpoczynają się w czwartek i potrwają od 24 do 28 maja.

23. Dni Łazarza rozpoczną się od Parady Łazarskiej, która już po raz siódmy przejdzie główną ulicą dzielnicy. W barwnym korowodzie wezmą udział uczniowie szkół, harcerze, zaproszeni goście. Na jej czele pojadą zabytkowe samochody z Automobilklubu Wielkopolskiego, a towarzyszyć będzie im akompaniament Orkiestry Dętej ze Swarzędza. Zbiórka w czwartek o godz. 16:30 na boisko Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych przy zbiegu ulic Jarochowskiego i Wyspiańskiego, nie powinno tam zabraknąć nie tylko mieszkańców Łazarza. O godz. 17:00 VII Parada Łazarska przejdzie ulicami Wyspiańskiego i Głogowską pod budynek 8 LO, gdzie odbędzie się koncert w wykonaniu m.in. Orkiestry Dętej ze Swarzędza.

W piątek, w samo południe w Klubie "Krąg" uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów zmierzą się w kolejnym Łazarskim Omnibusie, czyli turnieju wiedzy o dzielnicy. W tym roku nie zabraknie motywów związanych z Euro 2012.

Natomiast o godz. 20:00 "Mój Teatr" zaprasza na widowisko teatralne "Zastępstwo". W roli głównej wystąpi Tadeusz Falana.

W sobotę o godz. 10:00 rozpocznie się Festyn Łazarski w ramach VI Festiwalu Aktywności Społeczności Lokalnych. Imprezę otworzy sam prezydent Poznania, Ryszard Grobelny. Równocześnie przewodnicy PTTK zaproszą chętnych na wycieczkę do schronu przeciwlotniczego i szlakiem łazarskiej secesji.

Popołudniu, o godz. 17:00 na róg ulicy Małeckiego i Strusia zapraszają studenci i wykładowcy Uniwersytetu Artystycznego, gdzie otwarta zostanie wystawa "Projekt Łazarz. Real time - story telling", która jest prezentacją prac młodych artystów - studentów II Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, powstałych w kontekście przestrzeni dzielnicy Dolny Łazarz. Studenci pracowali nad wieloma tematami starając się wziąć pod uwagę zarówno przestrzeń urbanistyczną, jak i społeczną dzielnicy. Założeniem było stworzenie "ulicznej galerii", galerii prac, na które natykamy się mimochodem, przechodząc do sklepu, idąc na spacer czy wracając do domu; galerii, która nie onieśmiela zamkniętymi drzwiami, ale otwiera się na odbiorców – mieszkańców okolicy. I mówi do nich, i o nich. Prace mają charakter efemeryczny, czasowy; usytuowane w przestrzeniach ulicy Małeckiego (i okolicy), wpisywać się będą w tkankę miejską, zaskakując przechodniów – i być może, skłaniając do refleksji. W trakcie wystawy będzie funkcjonowało "Studio fotograficzne", projekt który w zamyśle autorek ma stworzyć zbiorowy portret mieszkańców Łazarza (narożnik ulic Małeckiego i Kanałowej, piątek 25 maja w godz. 14:00 - 21:00, sobota od 10:00 do 20:00), a na zakończenie wernisażu planowany jest koncert w lokalnej pijalni piwa "Kominek" (sobota godz. 18:30).

W niedzielny poranek wystartuje IV Otwarty Bieg Łazarski "Arena 2012" o Puchar Wolności. Zawodnicy zmierzą się w czterech dyscyplinach: biegu dla dzieci, biegu Nordic Walking na dystans 1,25 km oraz w biegach na dystans 2,5 km oraz 4,8 km. Początek o godz. 9:00 - zbiórka przed pływalnią letnią w Parku Kasprowicza.

Natomiast popołudniu w Muszli Koncertowej Parku Wilsona wystąpi Reprezentacyjna Orkiestra Miasta Poznania przy MPK, a także zespół "Cepelia-Poznań" oraz zespół folklorystyczny "AWF-Poznań".

Ostatniego dnia tegorocznego dzielnicowego święta będzie można spotkać się z Leonardem Rosadzińskim, pisarzem, poznańskim bibliofilem, kolekcjonerem, mistrzem introligatorstwa, twórcą stałej ekspozycji rzemiosła introligatorskiego w Antykwariacie „Rosa” przy ul. Matejki 53, autorem kilkakrotnie nagradzanej książki pt. "Ginące rzemiosło - śladami poznańskich introligatorów".

Na sam koniec 23. Dni Łazarza przyznana zostanie statuetka Człowieka Roku Łazarza 2012, nagrody im. Stanisława Strugarka za popularyzację gwary poznańskiej oraz wyłonieni zostaną "Przyjaciele Łazarza".

Portal lazarz.pl już po raz siódmy jest patronem medialnym Dni Łazarza. Z okazji 23. Dni Łazarza przygotowujemy dla Państwa konkurs z nagrodami "7. Krzyżówka Łazarska".

Szczegółowy program Dni Łazarza można znaleźć na stronie www.23dni.lazarz.pl


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak/archiwum lazarz.pl


[serwis informacyjny]     [program 23.Dni Łazarza]     [krzyżówka łazarska]

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

29

wrz

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny pod przewodnictwem ks. kan. Waldemara Hanasa – ekonoma Archidiecezji

30

wrz

20:00
Rynek Łazarski
Premiera spektaklu "Nieproszeni" w wykonaniu Teatru Fuzja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: