Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Radni zdecydują, czy płatne parkowanie będzie od godz. 8 rano oraz w soboty - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Radni zdecydują, czy płatne parkowanie będzie od godz. 8 rano oraz w soboty
13-03-2012 18:57   Janusz Ludwiczak
Czy Strefa Płatnego Parkowania, która swoim zasięgiem obejmuje ulice m.in. Śniadeckich, Konopnickiej, Orzeszkowej i fragment Głogowskiej będzie obowiązywała w dni robocze od godz. 8 oraz w soboty? O tym zdecydują miejscy radni.

Pod koniec ubiegłego roku pisaliśmy, że prezydent Poznania Ryszard Grobelny chciałby, by od sierpnia Strefa Płatnego Parkowania obowiązywała również w soboty, a w dni robocze od godz. 8 (obecnie od 10). Strefa parkowania miałaby też zostać poszerzona na Łazarz. Więcej w artykule: "Strefa parkowania zostanie poszerzona na Łazarz? Płatne parkowanie w okolicach MTP również w soboty?".

Według projektu Strefa Płatnego Parkowania miałby być czynna w dni robocze już od godz. 8:00 oraz dodatkowo w soboty od 8:00 do 14:00. Gdyby tak się stało miasto zyskałoby 1,2 mln zł rocznie.

Strefa powinna być przede wszystkim instrumentem polityki transportowej, narzędziem sterowania ruchem samochodowym, a nie tylko sposobem na zdobycie przez miasto dodatkowych pieniędzy. Na pewno bez strefy zaparkowanie gdziekolwiek w centrum miasta w ciągu dnia byłoby po prostu całkowicie niemożliwe. Inna sprawa, że ograniczenia ustawowe nie pozwalają na większe zróżnicowanie opłat, bardziej elastyczną politykę parkingową. Strefa jest korzystna dla dwóch grup użytkowników aut: stałych mieszkańców i osób przyjeżdżających okazjonalnie, żeby załatwić jakąś sprawę. Zniechęca natomiast osoby, które dojeżdżają autem do pracy i zastawiają miejsce na całe 8 godzin - uważa Łukasz Mikuła, Radny Miasta Poznania (PO) i Przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej.

W maju zeszłego roku strefa parkowania objęła swoim zasięgiem również Jeżyce. Prezydent Grobelny chciałby w przyszłości również poszerzenia strefy na Łazarz oraz Wildę. To wiązałoby się z wydatkiem ok. 14 mln zł, tyle przynajmniej kosztowała budowa strefy na Jeżycach.

Czy strefa parkowania zostałaby wprowadzona na całym Łazarzu czy tylko w najważniejszych miejscach (np. w ciągu ulicy Głogowskiej, przy Arenie, w pobliżu Parku Wilsona i w okolicach Rynku Łazarskiego) tego na razie nie wiadomo. Najpierw zostałyby przeprowadzone analizy i konsultacje społeczne. Podobne miały już miejsce na przełomie 2008 i 2009 roku.

Wprowadzenie strefy na Łazarzu powinno być w najbliższym czasie poddane konsultacjom społecznym. Przygotowania do wprowadzenia strefy, jak pokazuje przykład Jeżyc, trwają dość długo. Na pewno nie ma szans na wprowadzenie strefy wcześniej niż 2013, może nawet 2014. Zasięg strefy powinien być wynikiem badań ruchowych i konsultacji z mieszkańcami (także zasięg podstref). Strefa na Łazarzu mogłaby sięgać do II ramy komunikacyjnej, czyli ul. Hetmańskiej i Reymonta, jednak możliwe, że tak rozległy obszar nie jest potrzebny - sądzi miejski radny Łukasz Mikuła.

Strefa parkowania już od kilku lat obejmuje swoim zasięgiem okolice Międzynarodowych Targów Poznańskich (m.in. na ulicy Konopnickiej, Orzeszkowej, Śniadeckich, Zachodniej i fragmencie Głogowskiej i Grunwaldzkiej).

O wydłużeniu godzin funkcjonowania strefy parkowania będą w najbliższy piątek rozmawiać miejscy radni z Komisja Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej, a w poniedziałek z Komisji Budżetu, Nadzoru Właścicielskiego, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Miasta oraz Komisja Rewitalizacji. Ostateczną decyzje w tej sprawie podejmie Rada Miasta Poznania podczas sesji, która odbędzie się we wtorek, 20 marca.


R E K L A M A

Komentarze (2)

13-03-2012 22:55:44
Carlos
Ja proponuje panu Grobelnemu zrobic strefe w obrebie calego miasta, ze szlabanami na wjazdach i oplete za wjazd do naszej zapyziałej metropolii w wysokości 100 zł dziennie od samochodu - to rozwiąże wszystkie problemy finansowe, i korkowe, bedzie mniejszy ruch , ulice nie ucierpia od natloku samochodow i nie bedzie trzeba ich remontowac w tak szybkim tempie jak rondo kaponiery i Jeziorańskiego. Oczywiscie pracownicy magistratu ich rodziny beda zwolnieni z oplat, bo bedzie nas stac. Powazniej tylko w ten sposob mozna skomentowac poronione pomysly i kolejna chec siegniecia w glab kieszeni mieszkancow-naiwniaczkow, bo przeciez do konca nie chodzi o ludzi przyjezdzajacych i parkujacych na chwile na tych ulicach lazarskich typu Konopnickiej czy Orzeszkowej, ktore w trakcie tygodnia sa zupelnie niedochodowe i jest tam malo parkujacych samochodow, tylko o samochody mieszkancow, ktorych sie zmusi do wykupowania stalych kart postojowych na miesiac, bo nie beda mieli wyjscia aby postawic samochod pod domem, a poczekajmy i zobaczymy ze niedlugo ceny tych kart pojda w gore. Obluda i skonczone lajdactwo w imie dobra miasta.
13-03-2012 21:00:41
morlock
A słowo businesem się stało (przepraszam za parafrazę). Sąsiad jest w trakcie zakładania firmy, kupił holownik z lawetą w intencji parkujących w bramach.Idzie nowe Łazarzanie. Ps.Ktoś zauważył ?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

wrz

do 24-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

29

wrz

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny pod przewodnictwem ks. kan. Waldemara Hanasa – ekonoma Archidiecezji

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: