Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Bilety potaniały, bagaż i zwierzaka przewieziemy za darmo - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Bilety potaniały, bagaż i zwierzaka przewieziemy za darmo
21-04-2010 10:02   Janusz Ludwiczak
Bardzo dobra wiadomość dla pasażerów. Od poniedziałku potaniały bilety komunikacji miejskiej, szczególnie 30-minutowe i godzinne. Ponadto ceny biletów przystankowych zostały dostosowane do taryfy biletów czasowych. Oprócz tego wprowadzone zostały trzy strefy biletowe: poznańska i dwie podmiejskie. To nie koniec niespodzianek dla pasażerów. Od poniedziałku potaniały też ceny biletów na linie pospieszne oraz pojawiły się bilety 48-godzinne i 3-dobowe, co powinno ucieszyć szczególnie turystów i gości targowych. Co więcej od teraz nie zapłacimy już za przewóz bagażu czy kota lub psa.

Prawdziwa rewolucja nadeszła w poniedziałek w komunikacji miejskiej. Zamiast podwyżki Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) przygotował obniżkę biletów. Nowe ceny biletów przyjęli bez głosów sprzeciwu podczas sesji w połowie marca poznańscy radni.

Projekt nowych (tańszych!) cen biletów przygotował ZTM, który uzyskał poparcie 31 radnych podczas sesji Rady Miasta, która miała miejsce 16 marca. Tylko jeden radny wstrzymał się od głosu.

A jak PoznAń, B i C - strefa podpoznańska
Pierwszym z założeń jest wprowadzenie stref biletowych. I tak strefą A to miasto Poznań. Strefa B obejmuje podpoznańskie gminy - Swarzędz, Luboń, a także teren Koziegłów, Bogucina i Janikowa, Zalesewa i Daszewic, Kamionek i Jaryszek. Strefę C stanowi powiat poznański, a ściślej gminy, które przystąpiły do porozumień z miastem Poznaniem. Będą to Puszczykowo, Mosina, Krosinko, Ludwikowo i Dymaszewo. Bilety w strefie B są średnio droższe o 10% i obejmują pasażerów korzystających z autobusów linii nr 53 i 62 jadących do Jaryszek, linii nr 56 jadących do Lubonia, linii nr 70 i 72 jadących do Koziegłów czy linii nr 55 jadących do Swarzędza i Zalesewa.
Wprowadzenie stref A, B i C jest początkiem do planowanego wprowadzenia biletu aglomeracyjnego.

3 zł = 30 minut, 4 zł = godzina. Taniej także w pospiesznych
Od 19 kwietnia tańsze są bilety czasowe. Za bilet 30-minutowy zapłacimy zamiast 3,60 zł - 3 złote, natomiast bilet godzinny z 5,80 zł potaniał do 4 złotych.
Równocześnie ceny biletów do 10 przystanków kosztują tyle samo, co bilety 15-minutowe, a więc 2 złote.
Potaniały też bilety na linie pospieszne. Bilet 30-minutowy na linie A i L zamiast 7,20 zł kosztuje teraz będzie 4,40 zł, zaś za godzinny przejazd liniami pospiesznymi zapłacimy 6 złotych (obecnie 11,60 zł).
To nie koniec obniżek cen biletów. 12 złotych, zamiast 13,20 zł kosztuje bilet dobowy.

Ceny sieciówek bez zmian
Nie zmienią się za to bilety okresowe, tzw. "sieciówki" oraz "liniówki", choć 5-procentową obniżkę tego rodzaju biletów chcieli lewicowi radni. Przeciwny byli jednak radni PO.
Więcej za bilety okresowe zapłacą jednak mieszkańcy Swarzędza, Lubonia i Koziegłów, korzystający z autobusów linii nr 55, 56, 70 i 72. Od 19 kwietnia gminy te znajdąją się w strefie biletowej B, w której bilety miesięczne i 30-dniowe imienne kosztują 101 zł (w strefie A - 81 zł).

Będą nowości: bilet 2-godzinny, 48-godzinny i 3-dobowy
ZTM nie tylko obniżył ceny biletów, ale wprowadził nowości. Do biletu 15, 30 i 60 minutowego dołączył bilet 2-godzinny, który we wszystkich trzech strefach: A+B+C kosztuje 6 złotych.

Przewóz zwierząt i bagażu będzie bezpłatny
Już od 1 kwietnia przewóz bagażu, instrumentów muzycznych czy zwierząt tak jak w Gdańsku czy Krakowie stał się bezpłatny. Do tej pory, za przewożenie psów i kotów trzeba było skasować dodatkowy bilet normalny. Podobnie było w przypadku przewożenia bagaży czy instrumentów muzycznych. Zatem od kwietnia przewóz rzeczy o wymiarach ponad: 65 x 45 x 25 do 90 x 75 x 40 cm, ponad: 12 x 12 x 150 do 12 x 12 x 220 cm oraz przekraczających 90 x 75 x 70 do 100 x 90 x 10 cm będzie bezpłatny. Tym samym ZTM zlikwidował opłaty za przewóz bagażu, zwierząt i innych przedmiotów.

KOMENTARZ OD REDAKCJI
Tym razem Zarządowi Transportu Miejskiemu muszę przyznać dużą pochwałę. Nie dość, że od 19 kwietnia wprowadzone zostały obniżki biletów jednorazowych, to tańsze stały się opłaty za przejazd liniami pospiesznymi. Co prawda nie ma ich wiele, ale linią A, zwaną przez niektórych "Asem" możemy przejechać na trasie wschód - zachód, z Franowa na Grunwald przez centrum miasta.
ZTM pomyślał w końcu o turystach, gościach targowych czy studentach. Po pierwsze zlikwidowane zostały opłaty za przewóz bagażu. Skoro jako turysta mogłem za darmo jechać z torbą podróżną w Gdańsku czy Krakowie, dlaczego nie można było w Poznaniu? Co więcej w końcu ktoś pomyślał o wprowadzeniu biletów dwu i trzydobowych (czyli 48 i 72-godzinnych). Zdarza się, że do Poznania przyjeżdżają turyści na weekend, czy na 2-3 dni zjeżdżają goście targowi. Do tej pory pasażerowie mogli kupować bilety tygodniowe lub całodobowe. W pierwszym przypadku bilet 7-dniowy był nieopłacalny, a kasując dwa bilety 24-godzinne przepłacało się.
Co prawda w nowej taryfie znajdą się 93 rodzaje biletów, jednak jakoś w Warszawie sobie radzą. Może niektórym nie podoba się, że nie potaniały "sieciówki", jednak co by nam dała 5% obniżka? Zamiast 81 złotych za bilet 30-dniowy lub miesięczny zapłacilibyśmy tylko o ok. 4 złote mniej.


R E K L A M A

Komentarze (7)

25-04-2010 14:17:58
5329
jak cię intresuje byłam tam wielokrotnie i doskonale wiem jak tam jest tylko oto chodzi że sugerują tym że bilety potanialy w poznaniu i przemyślając to wszystko to tak ztm nie jest nic strata pokryli to podwyszkami strefowymi i to spore podwyszki
25-04-2010 14:09:30
max
Proszę, pojedź sobie do Warszawy, Gdańska, Krakowa, Wrocławia i sprawdź jak tam jest. Z resztą wystarczy wejść na strony internetowe przewoźników i ZTMów. Zobacz też jak jest w Berlinie np. A z tym się zgadzam, że nasi radni przyklasną na to co powiem Grobelny. Dlatego czas na zmiany. Wybory co raz bliżej...
25-04-2010 13:42:23
e90b
zastanów się człowieku co ty piszesz same bzdury są bilety strefofe w angli czym dalsza strefa tym tańsze doskonale wiem ale no i pan rusek nieżle rządzi wszystko kosztem pasarzerów a nasi radni robią to co pan grobelny pwie doskonale wiem jak tam jest bo znam radnych i nie raz opowiadają jak pan grobelny zagra to radni muszą zatańczyć
24-04-2010 16:57:32
max
A to pretensje mniej do ZTM i pana Rusaka. W zasadzie to wina całego "grobelizmu". Nie mniej stefy biletowe to żadna nowość - tak jest w Warszawie, Krakowie, Gdańsku... miasto stanowi najtańszą i główną strefę A, podmiejskie gminy strefy B, C i niekiedy D. Zobacz jakie rozwiązania biletowe masz w Trójmieście. Zawsze możesz do Poznania dojeżdżać pociągiem.
24-04-2010 15:22:48
WALDEK
dojezdżam do pracy trzeba trochę pomyśleć że można też pracować w luboniu nie tylko mieszkać
24-04-2010 14:19:18
max
Nie trzeba było wyprowadzać się po za Poznań :-P
24-04-2010 14:01:11
waldemar
no to ładnie urządzili ludzi jeżdżę na lini 56 płacę za liniówkę do 18 przystanków 55 zł. a po podwysce 81 ZŁ dokładnie za trzy przystanki strefy B będę płacić 25 zł więcej nasi radni nie przeczytali chyba wszystkiego do końca to panoroja żeby za trzy przystanki płacić tyle pieniędzy
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

wrz

do 24-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

29

wrz

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny pod przewodnictwem ks. kan. Waldemara Hanasa – ekonoma Archidiecezji

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: