Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kolejowa: Najtańsza oferta w przetargu na przebudowę ulicy dwukrotnie przewyższa zakładany budżet - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kolejowa: Najtańsza oferta w przetargu na przebudowę ulicy dwukrotnie przewyższa zakładany budżet
24-03-2022 13:44   Janusz Ludwiczak
Miasto na przebudowę ulicy Kolejowej chciało przeznaczyć 7,4 mln zł, gdy tymczasem najtańsza oferta w drugim przetargu opiewa na kwotę ponad 13 mln zł. Czy zatem ogłoszony zostanie trzeci przetarg? Czy jednak miasto dołoży brakują kwotę? A być może inwestycja ta w ogóle zostanie zrealizowana?

W czwartek, w samo południe otwarte zostały oferty w drugim już przetargu na przebudowę ulicy Kolejowej. Wpłynęły tylko dwie oferty. Najtańsza z nich dwukrotnie przewyższa zakładany budżet:
• Strabag Sp. z o. o. – 13 429 739,77 złotych brutto
• Infradrog Chodzież Sp. z o.o. – 15 666 279,24 zł brutto (w poprzednim przetargu było to 12 757 960,05 zł).
Tymczasem zamawiający, czyli Poznańskie Inwestycje Miejskie na realizację zadania chciał przeznaczyć 7 392 391,00 złotych brutto, czyli zatem tyle samo ile w poprzednim przetargu.

Co zatem miasto powinno zrobić z ulicą Kolejową? Oto zapytaliśmy poznańskich radnych z okręgu Jeżyce-Wilda-Łazarz:

– Jeżeli ta inwestycja zostanie zawieszona to będzie to wielka poruta dla władz miasta. Ta inwestycja miała być już zrobiona kilka lat temu. Było zaplanowane 10 mln zł i wtedy można było zrealizować przebudowę Kolejowej.
Będzie coraz drożej. Prezydent musi zdecydować czy chce robić Kolejową, co deklarował też w swoich obietnicach wyborczych. Jeśli miasto nie dołoży środków to Kolejowa nigdy nie zostanie zmodernizowana. Mieszkańcy czekają już ponad 10 lat
– uważa radna Lidia Dudziak (PiS).

– Miasto musi poważnie się zastanowić. Jesteśmy w nadzwyczajnej sytuacji, w trakcie wojny w Ukrainie. Te oferty są z tego powodu też droższe, bo inaczej nie da się wytłumaczyć, że w ciągu półtora miesiąca oferta jednego z wykonawców podrożała prawie o 3 mln zł. Jak widać wykonawcy reagują na obecną sytuację. Część pracowników wyjechała walczyć w Ukrainie. Koszty materiałów są nieporównywanie wyższe niż jeszcze kilka miesięcy temu.
Trzeba poważnie się zastanowić i rozważyć wszelkie okoliczności, które temu przetargowi towarzyszą.
Należałby też zweryfikować część inwestycji, ustawić priorytety, cześć z nich odłożyć na kolejne lata
– twierdzi radny Filip Olszak (PO/Koalicja Obywatelska).

– Obawiam się, że gdybyśmy dołożyli środki do poprzedniego przetargu to i tak musielibyśmy aneksować umowę. Miasto powinno usiąść do stołu i poważnie się zastanowić, które inwestycje na razie odpuścić. Nie da się wszystkiego zrobić od razu. Sytuacja się diametralnie zmieniła. Niestety skutki wojny są także odczuwalne ekonomicznie – podsumowuje radna Dorota Bonk-Hammermeister (Wspólny Poznań).

Co dalej zrobi miasto? Czekamy na odpowiedź.

Aktualizacja: Otrzymaliśmy już odpowiedź.
– Dziś nastąpiło otwarcie ofert złożonych na przetarg dotyczący przebudowy ul. Kolejowej. Wiadomo już, że zaoferowane kwoty znacznie przekraczają budżet przeznaczony przez Miasto na to zadanie. Obecnie trwa weryfikacja ofert. O dalszych decyzjach będziemy informować w najbliższych dniach – wyjaśnia Agata Kaniewska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich.

ZOBACZ TAKŻE: Hetmańska/Jarochowskiego: Oferta wykonawcy na budowę przejazdu rowerowego o 700 tys. zł wyższa


R E K L A M A

Komentarze (9)

25-03-2022 11:32:23
pe
to już telenowela.....Na Łazarzu ubywa mieszkańców (zameldowanych) proporcjonalnie do ilości miejsc parkingowych i wprost proporcjonalnie do marzeń o tym, że wszyscy jeżdżą na rowerach, zwłaszcza na naszej dzielnicy gdzie coraz więcej seniorów. Zalecam mniej ideologii i uszczęśliwiania na siłę..
25-03-2022 10:18:42
Cru
Po pierwszym przetargu już wiadomo, że kolejny przetarg to fikcja. W przypadku I przetargu niedoszacowanie o prawie 4-5mln. Kto robi te kosztorysy i kto je aktualizuje? Jak się bierze takowe sprzed 2-3 lat to nie dziwota, że budżet jest za mały. Kolejny to fikcja mająca pokazać, że miasto niby chce ale się nie da. Teraz pieniążki się przesunie na kolejne jakże trafione inwestycje (np. tramwaj na Ratajczaka, albo pływalnie na Kasprowicza). Każda inwestycja Zarządu Miasta jest opóźniona i tworzy zamęt, kto się tym zajmuje?!!
25-03-2022 09:32:50
123
We wcześniejszej informacji na stronie czytamy, że "w tym roku wyremontowane mają zostać chodniki na fragmencie ulicy Stablewskiego i Wyspiańskiego, a być może również na Jarochowskiego i Niegolewskich". Przeprowadzenie tych remontów jest możliwe mimo wysokich cen spowodowanych wojną,a Kolejowej już nie??? Może Rada Osiedla powinna przeznaczyć te środki (z spp) na zasilenie budżetu na remont Kolejowej. Mieszkańcy Kolejowej mimo wcześniejszych zapewnień władz miasta również płacą za spp.
25-03-2022 09:26:09
cm
Państwo radni zasłaniając się teraz wojną twierdzą, że trzeba "ustawić priorytety, cześć z nich odłożyć na kolejne lata", że "trzeba niektóre rzeczy odpuścić bo nie da się wszystkiego zrobić od razu". Dlaczego więc od ponad 10 lat, kiedy nie było wojny nie rozpoczęto inwestycji tylko cały czas się ją przekłada tłumacząc mieszkańcom, że remont musi być przeprowadzony kompleksowo. Inne inwestycje są przeprowadzane i znajdują się na nie pieniądze mimo rosnących kosztów (np.przejazd rowerowy na Dmowskiego).
24-03-2022 20:17:45
Maras
LEPIEJ WYDAĆ KASE NA PACHOŁKI ,ŚCIEŻKI ROWEROWE ZWĘŻENIA JEZDNI I INNE NIEPOTRZEBNE BZDURY, ABY TYLKO UTRUĆ KIEROWCÓW!!!! NO CÓZ ZDM I RADA OSIEDLA WIE LEPIEJ . MASAKRA.!!!!
24-03-2022 19:48:58
M.
Na remont Kolejowej pieniędzy nie będzie, za to miasto będzie przesuwało torowisko o metr wzdłuż Pl. Wolności, żeby ścieżka rowerowa ładniej się prezentowała. Podobnie jak nie można zrezygnować z tramwaju przez Ratajczaka, która była projektowana z myślą o pracownikach HCP, w czasach gdy był to największy zakład w Poznaniu. A to, że na Kolejowej mieszka się coraz gorzej (na Kasprzaka też), bo przerzucono tam ruch z Głogowskiej, to już włodarzy miejskich nie interesuje.
24-03-2022 19:12:41
Mieszkanka
od ponad 10 lat obiecano przebudowe... Mam wrażenie, że taka kiełbasa wyborcza Prezydenta i Rady Osiedla. SPP, była poźniej wprowadzana, wówczas też mówiono o Kolejowej, że na samym końcu, bo remont ma być, po co dwa razy malować... Pomalowali byle jak. Krawężniki 20cm a na nich parkowanie prostopadłe - chyba dla Jeapa?! Ale cierpliwości to tylko na chwilę, bo będzie remont... Kasę zasPP łatwo pobrać, ale zrobić remont to już problem. Przeznaczciepieniadze ze SPP mieszkańców łazarza na remont. Ruch na Głogowskiej uspokojony, ale, że na Kolejowej po zabytkowej kostce jada autobusy PKS, ciezarowki... Tak, ze na 4 pietrze przy otwartym oknie, nie slychac co mowi druga osoba - jest ok... Poczekajmy jeszcze 10lat, to i 20milinow nie wystarczy.
24-03-2022 16:31:33
poznaniAnka
Drodzy mieszkańcy: miasto ma was w d... Remontu Kolejowej nie będzie
24-03-2022 15:14:05
Mieszkaniec Kolejowej
A dlaczego nie ograniczyć zakresu inwestycji i pozostać, z uwagi na zaistniałą sytuację, przy wymianie bruku na asfalt i wymianę chodników. Ile można czekać - moje dzieci remontu kompleksowego przy takim podejściu nie doczekają. W sumie chodzi nam o ciszę pod oknami. NIE TŁUMACZCIE TEGO WSZYSTKIEGO WOJNĄ - U nas życie toczy się dalej!!!! - Czekamy już 12 LAT - pokażcie inną inwestycję, która czeka na realizację tak długo!!!!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

wrz

do 24-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

29

wrz

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny pod przewodnictwem ks. kan. Waldemara Hanasa – ekonoma Archidiecezji

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: