Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

20 lat temu powstała Rada Osiedla Św. Łazarz - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
20 lat temu powstała Rada Osiedla Św. Łazarz
15-10-2016 08:17   Janusz Ludwiczak
Dokładnie 20 lat temu, 16 października 1996 roku swoją działalność rozpoczęła Rada Osiedla Święty Łazarz. Przez minione dwie dekady udało się m.in. wyremontować wiele chodników, zmodernizować boiska na terenie łazarskich szkół czy wybudować duży plac zabaw dla dzieci w Parku Kasprowicza. Przed łazarskim samorządem pomocniczym wiele wyzwań w najbliższych latach - jak remont Rynku Łazarskiego, ulicy Kolejowej czy rozwiązanie problemów z parkowaniem.

Idea powołania łazarskiej rady osiedla pojawiła się już w 1995 roku. Rok później pomysłodawcy powołania lokalnego samorządu zebrali prawie 4 tysiące podpisów popierających tą ideę, a także uzyskali zgodę Rady Miasta. W czerwcu 1996 roku przeprowadzono pierwsze wybory do Rady Osiedla Święty Łazarz. Równo 20 lat temu, 16 października 1996 roku odbyła się pierwsza w historii sesja.

Rada osiedla to nie było coś narzucone z góry. Na Łazarzu jak w każdej dzielnicy działały różne stowarzyszenia, ludzie, którzy czuli potrzebę robienia czegoś dla innych. Chcieli coś zrobić dla innych. Tych stowarzyszeń było dużo, między innymi działające przy parafiach Stowarzyszenie Rodzin Katolickich czy Akcja Katolicka. Te stowarzyszenia organizowały liczne festyny, akcje dla dzieci, turnieje piłki nożnej. Pojawiła się szansa, że jeżeli powołana zostanie rada osiedla, będzie większa możliwość wpływania na to co się dzieje, na to jak wydawane są pieniądze z budżetu miejskiego. Idei założenia rady osiedla patronowało dwóch ówczesnych radnych miejskich: Marek Simon i Czesław Ratajczak. Oczywiście wymagało to też zaangażowania kilkudziesięciu innych ludzi. Potrzebni byli kandydaci, osoby do pracy w komisjach wyborczych – powiedział Krzysztof Antkowiak, współzałożycielem Rady Osiedla Święty Łazarz, jej przewodniczącym w latach 1996-2000 oraz Radny Miasta Poznania w latach 1998-2002.

Powołanie i wybory do Rady Osiedla Świętego Łazarza miały miejsce w 1996 roku. Stało się to za sprawą ludzi działających przy parafiach, a także osób zaangażowanych w organizację Dni Łazarza. Trzeba było zebrać podpisy 5% mieszkańców Łazarza, których było wtedy prawie 37 tysięcy. Z zebraniem podpisów akurat problemów nie było. Dlaczego być przeciw? Skoro ludzie chcą działać, to wszyscy się pod tym podpisywali. Bardziej kłopotliwe było znalezienie osób, które społecznie w tej radzie osiedla chciałyby działać. Nie było też takie proste, by znaleźć kandydatów do kilku komisji wyborczych. Wprawdzie była to jednorazowa akcja, jednak te dwa dni trzeba było poświęcić – w przeciwieństwie do wyborów parlamentarnych czy samorządowych całkowicie społecznie, bez wynagrodzenia – dodaje Krzysztof Antkowiak.

Jedną z najdłużej zasiadających osób w Radzie Osiedla Św. Łazarz jest Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu, która w samorządzie pomocniczym jest od 15 lat.

Mam zachowany "Express Poznański" z 1996 roku, w którym pojawiła się informacja, że radni zadeklarowali, że zajmą się najbardziej drażliwymi sprawami mieszkańców - zagospodarowaniem czasu łazarskiej młodzieży, przesiadującej dotąd wieczorami na straganach, pomocą dla starszych mieszkańców, poprawą wyglądu osiedla, zielenią i porządkiem na Łazarzu. Jak widać problemy i wyzwania są te same co 20 lat temu. W ostatnich latach zmieniły się kompetencje rady osiedla, które są teraz o wiele szersze. Na początku naszej działalności wielu ludzi nie wiedziało nawet, że istnieje coś takiego jak rada osiedla, teraz coraz więcej mieszkańców wie jakie mamy możliwości – opowiada Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.

A jakie będzie kolejne 20 lat dla Rady Osiedla Święty Łazarz? Jakie wyzwania czekają na łazarski samorząd pomocniczy?

W poniedziałek ma zostać ogłoszony konkurs na koncepcję zagospodarowania Rynku Łazarskiego. Są zabezpieczone środki. Mamy nadzieję, że targowisko zostanie w końcu wyremontowane. Przed nami również długo oczekiwana przez mieszkańców przebudowa ulicy Kolejowej, na którą są zabezpieczone środki. Od nowa będzie przygotowywany projekt. Monitorujemy tą sprawę – zaznacza radna Maria Łazarz.

Chcielibyśmy uspokojenia ruchu na mniejszych uliczkach przez wprowadzenie Strefy "Tempo 30", która jest już w centrum miasta. Będziemy również ponownie wnioskować o poszerzenie strefy płatnego parkowania do ul. Berwińskiego, Wyspiańskiego i Matejki – dodaje Maria Łazarz.

Rada Osiedla Święty Łazarz jest jedną z 42 Jednostek Pomocniczych Miasta Poznania. Powstała w 1996 roku. Uchwałą Nr LXXV/1068/V/2010 Rady Miasta Poznania z dnia 9 lipca 2010 r. w ramach reformy funkcjonalnej jednostek pomocniczych w Poznaniu została z dniem 1 stycznia 2011 roku połączona z Osiedlem Targowym w jedno osiedle o nazwie Rada Osiedla Święty Łazarz.

Dotychczasowymi przewodniczącymi byli: Krzysztof Antkowiak (w I i II kadencji: 1996-2000 i 2000-2004), Wojciech Wośkowiak (w III i V kadencji: 2004-2008 i 2010-2014) i Ewa Garasz (w IV kadencji: 2008-2010). Obecnie Radą Osiedla Św. Łazarz kierują: Filip Olszak - przewodniczący rady i Maria Łazarz - przewodnicząca zarządu.

Obszar Osiedla Święty Łazarz ograniczony jest ulicami:
Bukowska (strona południowa) - Dworcowa - tory kolejowe - Krauthofera (strona północna) - Palacza (strona północna) - Arciszewskiego - Reymonta - Przybyszewskiego (strona wschodnia) - Bukowska (strona południowa).

Do zadań Rady Osiedla Święty Łazarz należą sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, działania dotyczące obszaru w zakresie: tworzenia więzi lokalnych, funkcjonowania i rozwoju infrastruktury technicznej, lokalnych dróg, chodników i parkingów, oświaty, kultury, sportu, rekreacji, ładu przestrzennego, porządku i bezpieczeństwa, stanu środowiska, skwerów, zieleńców, parków, dbałości o mienie miasta czy usług świadczonych przez jednostki organizacyjne miasta.

Osiedle Święty Łazarz liczy ponad 34 tys. mieszkańców i obejmuje obszar 3,7 km2.


R E K L A M A

Komentarze (3)

16-10-2016 00:54:04
JH
Pan Krzysztof Antkowiak - Człowiek Roku Łazarza, autor wielce ciekawej inicjatywy jaką była Liga Łazarska, nie był pierwszym Przewodniczącym Rady Osiedla! Osiedle Łazarz SM "Grunwald" pozdrawia bratnią Radę i życzy Jej dalszych sukcesów!
15-10-2016 23:45:46
mieszkaniec
Po co nam rada osiedla skoro nie potrafi zadbać o ul. Kolejową. Oni są w zasadzie tylko do przetasowywania pieniędzy i kompetencje mają marne. I tak o wszystkim decyduje rada miasta
15-10-2016 15:27:04
mieszkanka łazarza
2o lat to długi okres czasu.Gratuluje i dziękuje.Miałabym tylko jedno życzenie .Więcej prostszych i jawnych rozwiązań dla mieszkańców.Czytelniejszych ( w internecie i przez spotkania ). Więcej informacji o kompetencjach radnych, stałych dyżurach i telefonach.I tak mieszkańcy nie beda zdziwieni ,że działa Rada Osiedla już 2o lat.A n a p e w n o " o d ś w i e r z y ć " skład nowymi członkami Rady .Jest tylu chętnych , młodszych i zainteresowanych poprawą warunków c a ł y c h rodzin i k a ż d e g o mieszkańca Łazarza dla wspólnego dobra.Może za 2o lat t y l k o przeczytam ,że Rada Osiedla monitoruje n o w o przygotowywany projekt przebudowy ul. K o l e j o w e j . .Pozdrawiam .
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

29

wrz

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny pod przewodnictwem ks. kan. Waldemara Hanasa – ekonoma Archidiecezji

30

wrz

20:00
Rynek Łazarski
Premiera spektaklu "Nieproszeni" w wykonaniu Teatru Fuzja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: